ست دستبند بافت طرح مستطیل

ویژگی های مهم رنگ آبی

توسط وانیا
/
19 اردیبهشت 1400

از نظر روان شناسی خواص رنگ آبی بیش از رنگهای دیگر موجب آرامش می شود و باعث رفع خستگی روحی و جسمی است و اعتماد به نفس و احساس امنیت را تشدید می کند. افرادی که به رنگ آبی علاقه مند هستند، عناصر آب و طبیعت را دوست دارند و بسرعت متوجه اشتباهات دیگران می شوند.

در علم روانشناسی خواص و نیروی رنگ ها به اثبات رسیده است. هر رنگی انرژی و طول موج متفاوتی دارد که بر روح و جسم تأثیر می گذارد.

آبی رنگی سرد محسوب می شود و دارای خاصیت آرامش دهی فوق العاده محسوب می شود. اما آبی نیلی تنها رنگی است که با انرژی فوق‌العاده خود، تمامی بدن را تحت پوشش قرار می‌دهد. رنگ نیلی خاصیت آرام بخشی بسیار قوی دارد و در رفع و درمان تب‌های شدید بسیار مؤثر است.

این رنگ خواص زیادی دارد آرام کننده، تسکین دهنده و صلح طلب است. همچنین خلاقیت و تحرک را در انسان فعال می کند. بهداشت، طراوت، خنکی و پاکی از خصوصیات جدانشدنی آبی هستند، به طوری که در مواد شوینده و بهداشتی هم از رنگ آبی استفاده می شود؛ مثلا در پودرهای پاک کننده با دانه های آبی رنگ، شیشه شوی، مایع های نرم کننده و انواع صابون.

در پرچم بسیاری از کشورها و همچنین ملل متحد هم از رنگ آبی استفاده شده که نشانه صلح و دوستی است.

 

انواع طیف های رنگ آبی

رنگ آبی نیز همانند دیگر رنگ ها دارای طیف های مختلفی هست که عبارتند از :

آبی تیره (سورمه ای)، آبی نفتی، آبی کاربنی، آبی روشن، آبی فیروزه ای، آبی آسمانی و آبی لاجوردی (نیلی)

همانطور که می دانید هر رنگی نماد یک رفتار و حالت خاص می باشد رنگ آبی نیز از این قاعده مستثنا نیست اگر به صورت کلی در نظر بگیریم سه طیف اصلی رنگ آبی نمایانگر خصوصیات زیر است :

۱- رنگ آبی روشن نماد سلامتی، شفا، آرامش، درک و نرمی و ملایمت است
۲- رنگ آبی تیره نماد دانش، قدرت، یکپارچگی و جدیت است
۳- رنگ آبی فیروزه ای نماد جوانی و آرامش است

روانشناس ها می گویند وقتی شخصی به هر رنگی علاقه نشان می دهد و یا از آن رنگ در پوشش و محیط اطرافش بیشتر استفاده می کنند از نظر شخصیتی دارای خصوصیات منحصر به فرد می باشد که باعث شده به آن رنگ جذب شود اکنون می خواهیم بگوییم چه کسانی از رنگ آبی بیشتر استفاده می کنند و رنگ مورد علاقشان رنگ آبی می باشد :

۱- افرادی که از رنگ آبی تیره استفاده می کنند، افرادی قابل اعتماد و دارای اعتماد به نفس بالا هستند.
۲- افرادی که از رنگ آبی روشن استفاده می کنند، بسیار آرام، ساکت و وفادار می باشند این افراد قبل از انجام هر کاری به خوبی فکر می کنند و شرایط محیطی باعث تحریک پذیری آن ها نمی شود.
۳- افرادی که به رنگ آبی علاقه دارند، در مورد مسئولیت هایی که دارند بسیار جدی و سخت گیر هستند آن ها بسیار وسواس هستند و دوست دارند همه چیز سازماندهی و مرتب شده و سرجای خودش باشد.
در جمع های دوستانه رفتاری صمیمانه از خود نشان می دهند ولی با غریبه ها به راحتی دوست نمی شوند.
این افراد بسیار احساساتی هستند و زیاد به گذشته فکر می کنند.

نحوه استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون :

برای اتاق کار یا مطالعه خواص رنگ آبی بسیار ایده آل است؛ اما بهتر است از رنگ زرد هم به عنوان مکمل استفاده کرد، زیرا رنگ زرد ذهن را تحریک می کند و اثر مطلوبی دارد.

برای اتاق خواب رنگ آبی تیره بسیار مناسب است، چون خوابی عمیق و راحت را به دنبال دارد، ولی برای اتاقی که در تمام مدت روز آنجا هستید نباید از خواص رنگ آبی استفاده کنید، زیرا اثرات آرام بخشی این رنگ قوی است و ممکن است تأثیر مطلوبی نداشته باشد و شخص به افسردگی متمایل شود.

 

اثرات شفا بخش رنگ آبی بر بدن :

با نگاه به رنگ آبی، به اعماق خود فرو می رویم و آرامش روحی کسب می کنیم. این رنگ موجب قوت قلب و تسکین دردهاست. نور آبی برای افرادی که فشار خون بالا دارند بسیار موثر است. همچنین برای افراد مضطرب و بی قرار تأثیر مثبت دارد. آبی اثری خوب بر ضربان های قلب و جریان خون دارد و انواع سوختگی ها را با نور آبی درمان می کنند. این نور به علت داشتن طول موج کوتاه، حتی گلودرد و سرماخوردگی را درمان می کند. همچنین در درمان رماتیسم مفصلی، سرطان، بیماری های پوستی و اعصاب و کاهش گرفتگی سرخرگ ها بسیار موثر است.

نور آبی با کاهش انرژی به اعضای مختلف بدن کمک می کند و هم بخش پاراسمپاتیک سیستم عصبی را تحریک می کند و در درمان یبوست، اسهال و بیماری های گوارشی اثر چشمگیری دارد. در رشد گیاهان و جانوران هم تأثیر بسزایی دارد. اگر افراد برای درمان امراض خود، از تابش پرتوهای آبی استفاده می کنند، مانند انواع لامپهای آبی، نباید بیش از اندازه این نور را به کار ببرند، زیرا تعادل در هر چیزی لازم است و همچنین برای افراد افسرده و غمگین نباید از این رنگ استفاده کرد.

 

تاثیرات مثبت آبی لاجوردی بر روی بدن :

آبی لاجوردی در رفع بیماری‌های روحی و فیزیکی بسیار مفید است. این رنگ به‌دلیل ارتباط با مرکز چاکرای عصبی باعث ایجاد تعادل در سیستم عصبی نیز می‌شود. نیروی رنگ لاجوردی خون را تصفیه می‌کند و بر روی سینوس‌های صورت تأثیر مثبت دارد. تابش رنگ لاجوردی می‌تواند کبودی، کک و مک، آبله، جوش، آکنه و… را از بین ببرد. علاه بر اینها رنگ لاجوردی خاصیت سکون و آرامش‌بخشی بسیاری دارد، اما باید توجه داشت که استفاده زیاد از رنگ لاجوردی می‌تواند بی‌مسئولیتی و بی‌قیدی در فرد ایجاد نماید. همچنین آبی لاجوردی گرفتگی عضله و اضطراب را برطرف می‌کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.