نحوه پیدایش بافت و آغاز بافندگی

نحوه پیدایش بافت و آغاز بافندگی

توسط وانیا
/
10 خرداد 1400

سلام به شما دوستان و همراهان وانیاگالری

امروز میخواهم یک مطلب متفاوت و جالب در وبلاگ منتشر کنم و آن نحوه پیدایش بافت و آغاز بافندگی است .

امیدوارم این مطلب برای شما نیز جالب باشد و تا آخر مقاله مرا همراهی کنید .

در ابتدا میخواهیم ببینیم اصلا بافندگی یعنی چه ؟

بافندگی یا بافتنی گونه‌ای از صنایع دستی است که با بافتن نخ و تبدیل آن به پارچه انجام می‌شود.

برای اینکار نخ‌ها به صورت حلقه‌هایی در هم تنیده می‌شوند. بافندگی به دو نوع دستی و ماشینی تقسیم می‌شود و سبک‌ها و مدل‌های گوناگونی دارد.البته نوع نخ‌ها و همچنین ضخامت و نوع میل بافندگی نیز در ایجاد شاخه های مختلف بافندگی تاثیرگذار است.

نحوه پیدایش بافندگی

انسان از همان ابتدای خلقت برای پوشاندن خود از شاخهٔ درختان، برگ‌ها و علوفه استفاده می‌کرد و با درگیر کردن آن‌ها با یکدیگر موفق به تولید منسوجات اولیه گردید.

اینکار تا زمانی انجام شد که الیاف حیوانی، مانند پشم، مو، ابریشم و الیاف گیاهی مثل کنف و پنبه نیز به‌طور وسیع مورد استفاده قرار گرفت.

در نهایت و با پیشرفت علم در زمینه بافندگی با پیدایش الیاف مصنوعی، پارچه‌هایی با ظرافت و ضخامت‌های متفاوت و با انعطاف‌پذیری بسیار بالا تهیه گردیده است که امروزه روز مورد استفاده همگان قرار می گیرد و تنوع بالایی دارد .

جالب است بدانید اولین کتاب آموزش بافتنی در قرن هفدهم نوشته شد !

به دلیل نیاز مردم به بافتن لباس و سایر اقلام اولین کتاب آموزش بافندگی در قرن هفدهم منتشر شد و در دسترس همگان قرار گرفت.
این کتاب راهنما که در سال ۱۶۱۱ منتشر شد، شامل ۱۲۶ صفحه طرح و الگو برای بافتنی بود که از طرحهای ساده تکراری تا طرح های زیبا و پیچیده شبیه نقاشی در آن دیده می‌شد.

جالب است بدانید که بسیاری از الگوهای پیچیده و دشوار این کتاب، بصورت دستی کشیده و رنگ آمیزی شده بود.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد بافندگی با دست سختی های زیادی داشت و سرعت کار بسیار کم بود از طرفی هم همه مردم نمیتوانستند اینکار را انجام بدهند برای همین مطالعات و تحقیقات گسترده انجام شد و ثمره این تحقیقات اختراع اولین ماشین بافندگی بود که در سال ۱۵۸۹ میلادی صورت گرفت.

این ماشین بافندگی که در دوران سلطنت ملکه الیزابت اول توسط یک کشیش به نام «ویلیام لی» اختراع شد، مسیر صنعت پوشاک و نساجی را تغییر داد و دنیای جدیدی به روی مردم جهان باز کرد .

نکته جالبتر اینکه هنری کاملا زنانه، روزی حرفه ای مختص به مردان بوده است. شاید ندانید نخستین انجمن بافندگان که در سال ۱۵۲۷ میلادی تاسیس شد ورود بانوان به آن ممنوع بود.

در آن زمان محبوب ترین نخ ها برای بافندگی نخ های ابریشم و پنبه ای بودند و تا ۴۰۰ سال فقط از این دو نوع نخ استفاده می کردند اما دلیل این موضوع این بود که در خارج از مناطقی که کشاروزی رواج داشت، دسترسی به پشم و نخ پشمی دشوار بود.

اما به تدریج پشم تبدیل به اصلی ترین نخ در دنیای بافتنی شد و مزرعه داران، شروع به پرورش دامهایی کردند که بطور خاص، قادر به تولید پشم نرم، محکم و پایدار باشند، مثل گوسفند نژاد «مرینو».

در قرن ۲۱ دوباره تحولی دیگر صورت گرفت و با ظهور الیاف گیاهی نظیر بامبو، لینن و کتان، انقلابی در صنعت بافتنی پدید آمد.

امروزه از نخ های کتان در زمینه های هنری مختلف دیگری نیز استفاده میشود از جمله :

گیوه بافی , قلاب بافی , توربافی و بافت دستبند های دوستی

از نخ های لینن نیز پارچه های لینن تولید می شود که در زمینه های مختلفی استفاده می شود مانند دوخت تابلو های گلدوزی و رومیزی های گلدوزی ., هنر

در ابتدا بافندگی فقط به منظور تولید لباس بوده اما به مرور زمان و کم شدن دغدغه تولید لباس مناسب دریچه های جدیدی از هنر بافتنی به روی مردم گشوده شد و با نخ ها کارهای دیگری انجام شد یکی از این هنر ها , هنر بافت دستبند های دوستی بود و اینکار با چهار نوع گره شکل گرفت و شاید باور  آن سخت باشد که تمامی این طرح های متنوع و جالب تنها با چهار نوع گره ایجاد می شوند .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.