بهترین نخ برای بافندگی کدام است؟

بهترین نخ برای بافندگی کدام است؟

توسط وانیا
/
23 بهمن 1400

همه ما وقتی برای اولین بار خواسته ایم بافندگی کنیم این سوال به ذهنمان خطور کرده است که بهترین نخ برای بافندگی کدام است ؟

اما وقتی این سوال را از کسی که تجربه زیادی در بافندگی دارد بپرسیم پاسخ آن یک جمله است :

هر بافتی و هر کالای بافتنی نخ خاص خود را می طلبد .

در واقع باید گفت نخ خوب یا بد وجود ندارد نکته هوشمندانه اینجاست که باید برای هر بافتی نخ مناسب آن کار را انتخاب بکنیم .

برای مثال نخ مناسب برای بافت یک ژاکت با نخ مناسب برای بافت پرده یکسان نیست .

من در این مقاله به صورت مختصر اما مفید برای شما انواع طبقه بندی نخ ها و کاربرد آن ها را بیان خواهیم کرد .

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود .

به طور کلی نخ های بافندگی بر اساس وزنشان طبقه بندی می شوند، که هیچ ارتباطی به سنگینی نخ ندارد، بلکه به ضخامت آن بستگی دارد.

وزن نخ ها از ۰ (قیطانی) تا ۶ (بسیار بزرگ) طبقه بندی میشوند. پس از آن بر اساس ماده اولیه شان دسته بندی میشوند.

 

انواع نخ بر اساس قطر :

۱- نخ ضخیم :

یکی از رایج ترین و ضخیم ترین نخ های بافندگی , نخ های ضخیم هستند به این دلیل که کارکردن با آن از نخهای دیگر آسان ترمیباشد.

نخ ضخیم در جوامع بافندگی بسیار محبوب است. این نخ دارای خاصیت کششی بالاییست و با الیاف شل تر ساخته می شود. این امر باعث می شود که در پایان کار، لباس بافته شده اندکی حالت کشسان پیدا کند.

این نوع نخ به طور عمده برای بافتن چیزهای فوق العاده بزرگ مانند پتو، لباس بچه، فرش و غیره استفاده می شود از مزایای نخ های ضخیم این است که به کوک های کمتری نیاز دارد و زمان بافت کاهش می یابد.

۲- نخ اکریلیک :

نخ اکریلیک محبوب ترین نوع نخ بافندگی است و علت آن این است که مراقبت از آن راحت می باشد. این نوع نخ از اسپان نازک پلاستیکی ساخته شده است بنابراین ارزان است.

کسانی که مدت زمان زیادی به بافندگی مشغول هستند ، الیاف اکریلیک را به پنبه یا پشم ترجیح می دهند، زیرا مراقبت از لباس ساخته شده با نخ اکریلیک آسان است، و میتوان آنرا بدون هیچ گونه نگرانی در ماشین لباسشویی و خشک کن قرار داد.

۳- نخ پنبه :  

نخ پنبه یکی از نخ های بافندگی ارزان است. پنبه قدرت جذب بالایی دارد و به همین دلیل نخ پنبه ۱۰۰٪ برای تهیه دستمال آشپزخانه یا آبچین چایی استفاده می شود. ا

زمعایب پارچه نخی آن است که ممکن است حالت خود را از دست بدهد و یا به هنگام شستشو آب برود.

قطر نخ پنبه بافندگی اغلب نازک است.

به یاد داشته باشید کار با پنبه ۱۰۰٪ دشوار است چرا که حالت کشسانی کمی دارد و به همین علت اغلب اوقات با پشم مخلوط میشود.

۴- نخ پشمی :   

این نوع نخ بافندگی بسیار محبوب است اما گران تر است. پشم شکل خود را بهتر از پنبه نگه می دارد. شاید مشکل پشم این است که باعث خارش میشود در صورت استفاده از آب گرم در ماشین لباسشویی آب میرود.

انواع مختلفی ازنخ پشمی موجود است که برخی از آنها بسیار نرم و سبک هستند اما به طور طبیعی ضخیم هستند.

انواع نخ پشمی عبارتند از  :

پشم کشمیر: نرم ترین پشم تولید شده در سراسر دنیا است که از بزهای کشمیر گرفته می شود. این نخ بسیار نرم و پشمی است که قیمت بالایی دارد.

پشم آلپاکا: این نخ را از یک شترسان به نام لاما می گیرند که گرمای فوق العاده ای دارد از این رو برای بافت ژاکت بسیار مناسب است. از خصوصیات منحصر به فرد این پشم می توان به دافع آب بودن آن اشاره کرد که به آسانی آتش نمی گیرد.

پشم مرینوس: این پشم کاربرد وسیعی دارد و برای ساخت پارچه های پرز دار از آن استفاده می شود. پشم مرینوس بسیار نرم است و سبب واکنش های آلرژیک نمی شود. این پشم به خوبی شکل خود را حفظ می کند.

پشم ماهیر: ماهیر از پشم بز آنگورا گرفته می شود. از ویژگی های آن می توان به نرمی، دوام و مقاومت بالا، درخشش خوب، عایق بودن و رنگ پذیری خوب اشاره کرد.

۵- نخ ارگانیک :

همانطور که از نام این نخ مشخص است در تولید آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود. برای تمیز کردن نخ ارگانیک تنها از آب داغ و مواد شوینده استفاده می شود. اغلب این نخ را از پشم گوسفندان تهیه می کنند و برای تولید انواع پوشاک قابل استفاده است.

۶- نخ کنفی :

این نخ یکی از الیاف های طبیعی است که بسیار نرم است و از آن برای تهیه مواردی چون کت، جوراب، ژاکت و … استفاده می شود.

۷- نخ فانتزی :

نخ فانتزی در انواع رنگ و بافت تهیه و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. از این نخ برای تولید انواع پوشاک استفاده می شود. رایج ترین نخ های فانتزی شامل موارد زیر هستند :

چنیل بوکل خز فوکس روبان ریلی

عوامل مهم در کیفیت نخ بافندگی استحکام , شفافیت , رنگ نداشتن , گره صاف و یکدست بودن , داشتن ثبات رنگی , داشتن عمل دوخت آسان و ضخامت مناسب است.

هنگام انتخاب نخ بافندگی بهتر است محصول پایانی را در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند که نخ مورد نظر را انتخاب کنید زیرا نخ های بافندگی بسیاری از قبیل نخ متالیک، نخ های آلپاکا، نخ آنگورا، نخ بامبو، نخ کشمیر و نخ کتان و غیره وجود دارد…

توجه داشته باشید که این یک لیست کامل از انواع مختلف نخ بافندگی که ممکن است شما با آن برخورد کنید نیست، بلکه تنها معروف ترین آنها هستند.

در ادامه از شما دعوت می کنم به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید و از زیورآلات بافتمان که شامل دستبند, پابند , گردنبند و … است و همچنین عروسک های بافت دیدن کنید .

برای مشاهده فروشگاه ما اینجا کلیک کنید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.